WCC 2018 Top Rope and Lead Climbing Competition

User Rating:  / 0
PoorBest 

 

 

 

The 2018 Western Cape Climbing Provincial Lead

Climbing Competition

 

The 2018 Provincial Lead Climbing Competition took place on Saturday 3rd March at CityROCK Indoor Climbing Gym in Paarden Eiland.  With competitors competing for podium positions and the coveted place on the 2018 Provincial Lead Climbing Team, the gyms were both awash in excitement.

 

Hosted by Western Cape Climbing, the judges were responsible for judging the highest climbed route in a single attempt in the following categories:

 

·         U9 Girls Top Rope

·         U11 Girls Top Rope

·         U11 Boys Top Rope

·         U13 Girls Top Rope

·         U13 Boys Top Rope

·         U13 Girls

·         U13 Boys

·         U15 Girls

·         U15 Boys

·         U17 Girls

·         U17 Boys

·         U19 Girls and Open Ladies

·         U19 Boys and Open Men

 

Our judges had to be extremely observant of each competitor’s attempt on each of the routes.  Our belayers did outstanding jobs of protecting any competitor who fell from the wall.

The routes for the competition were of a good calibre and huge thanks is given to Chief Setter David Gerber (CityROCK) for the routes.

 

Western Cape Climbing would like to extend a further thanks to CityROCK Indoor Climbing Gym for hosting the competition.  We are incredibly thankful for the immense support we received from Cape Town’s biggest climbing gym.

 

Acknowledgements to our Competition Officials:

 

Organiser                            Delaney Carpenter         

Jury President                   Chris Naudé

Chief Scorer                       Chris Naudé

WCC Judge                         Terri-Lyn Ashley Cooper

Judges                                  Terri-Lyn Ashley Cooper

Greg Ashley Cooper

Jessica Rees-Jones

Rolfe Eberhard

Scorers                                 Chris Allan

                                                Steve Burningham

                                                Albert Dreyer

                                                Tim Coleman

Steward                               Delaney Carpenter                         

Runners                               Delaney Carpenter

Belayers                               Linith von Ahlefeldt

                                                Julian Lapin

                                                Matt Johnstone

                                                Colette Rodrigues

Chief Routesetter            David Gerber

Routesetters                     David Gerber

Chevaan Patience

Matthew Johnstone

Jasmin Pillai

Route Demonstrators    David Gerber

Photographer                    Geoff Meyer

Physiotherapist                Jenny Adams

 

Schools and Youth Clubs Who Competed in the 2018 Provincial Lead Climbing Competition:

1.       Bishops Climbing Club

2.       Grippers Climbing Club

3.       Rock Fit Climbing Club

4.       SACS Climbing Club

5.       Top Out Climbing Club

 

Podium Winners from the Competition:

 

U9 Girls Top Rope

1.        Malia Goodman-Bhyat (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U11 Girls Top Rope

1.       Morgan Prahm (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

2.       Gianna Goodman-Bhyat (Silver Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U11 Boys Top Rope

1.       Nicholas Allan (Gold Medalist; Grippers Climbing Club)

2.       Zebulun Krohn (Silver Medalist; Top Out Climbing Club)

3.       Christopher Collier-Reed (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U13 Boys Top Rope

1.       Ben Harris (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

2.       Sam Whaley (Silver Medalist; Rock Fit Climbing Club)

3.       Oliver Ashwell (Bronze Medalist; SACS Climbing Club)

 

U13 Girls

1.       Zara Steenkamp (Gold Medalist; Rock Fit Climbing Club)

2.       Jesse Rodrigues (Silver Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U13 Boys

1.       Matthew Collier-Reed (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

2.       Jake Dreyer (Silver Medalist; Top Out Climbing Club)

3.       Jaden Lloyd (Bronze Medalist; SACS Climbing Club)

 

U15 Girls

1.       Rauen Krohn (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

2.       Jacinth Lapin (Silver Medalist; Top Out Climbing Club)

3.       Sarah Adams (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U15 Boys

1.       Luke Eberhard (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

2.       Ethan Coleman (Silver Medalist; Top Out Climbing Club)

3.       Jared Rodrigues (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U17 Girls

1.       Milena Krohn (Gold Medalist; Top Out Climbing Club)

2.       Alyssa Meyer (Silver Medalist: Top Out Climbing Club)

3.       Monique Smit (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U17 Boys

1.       David Naudé (Gold Medalist; Bishops Climbing Club)

2.       Liam Foxcroft (Silver Medalist; Bishops Climbing Club)

3.       Rene Lombard (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

U19 Men

1.       Luc Pegram (Gold Medalist; Grippers Climbing Club)

2.       Jake Amaler (Silver Medalist; Grippers Climbing Club)

3.       Caleb Ashley Cooper (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

Open Men

1.       David Naudé (Gold Medalist; Bishops Climbing Club)

2.       Luc Pegram (Silver Medalist; Grippers Climbing Club)

3.       Joseph Rosendorff (Bronze Medalist; Top Out Climbing Club)

 

The official Provincial Youth Team for these categories will be announced once the scores have been compared to the grades that were topped and any previous performance indicators have been considered.

 

 

 

Photos on Western Cape Climbing Facebook Page

 

Information booklet

 

 

2018 Provincial Top Rope & Lead Climbing Competition

Register at

https://goo.gl/forms/Z93ABRNGj0JSAqkE2

 

 

Saturday 3rd March 2018

 

 

Hosted by: Western Cape Climbing

Visit www.westerncapeclimbing.co.za for details and results

 

Table of Contents

 

Introduction

 

 

1.     Where & When

2.     Age groups and number of participants for Provincial Lead

3.     Prize Giving

4.     Structure of events

5.     Refreshments at competition venues

6.     Costs and payment

7.     Timetable

8.     Contact details

9.     Summary – what you must do!

10.   Attachments

 

Introduction

 

Western Cape Climbing welcomes all Western Cape climbers to the Provincial Top Rope and Lead Climbing Competition.

 

The SANCF is committed to bringing huge changes to the South African Competitive Bouldering & Sport Climbing Scene.

 

Subject to a minimum climbing ability to be determined by a panel consisting of the WCC head coach, WCC coaching assistant and one parent representative, the Top 5 Ranked Competitors in each category will be selected for the Western Cape Provincial Teams competing at the 2018 National Lead Climbing Competition being held over the 29th June to 1st July in Johannesburg (Youth C Lead to Opens only) and National Climbing Competition being held over 13th and 14th October in Johannesburg (Youth E to Youth C Top Rope and Youth C Lead).

 

Punctuality

Please bear in mind that the competition will run strictly according to a timetable. Kindly therefore allow enough time for travel delays.

 

 

1. When & Where

 

The 2018 Provincial Top Rope and Lead Climbing Competition will be held over the following two days:

 

ü  Qualifiers and finals on Saturday 3rd March 2018 at CityROCK Indoor Climbing Gym, Paarden Eiland, Cape Town

 

The address for CityROCK is: 9 Milner Street, Unit 5 Table Bay Industrial Estate, Paarden Eiland, Cape Town. For more information, please visit their website http://cityrock.co.za/capetown/. Refer to the map below or use the following link http://bit.ly/2CXEkAb.

 

 

  • Technical Meeting

Saturday 3rd March at CityROCK Indoor Climbing Gym, Paarden Eiland from 7:30am until 8:00am

 

 

  • Prize Giving

Saturday 3rd March 2018 at 05:30pm at CityROCK Indoor Climbing Gym.

 


2. Age groups and number of participants for Provincial Lead Competitions

 

Schools, clubs and climbers are requested to please send names and the category under which each will be participating to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. by Friday 23rd February 2018.

 

The Lead and Top Rope Categories are as follows:

  • Open Men (Lead)
  • Open Ladies (Lead)
  • Junior (U19) Men (Lead)
  • Junior (U19) Women (Lead)
  • Youth A (U17) Boys (Lead)
  • Youth A (U17) Girls (Lead)
  • Youth B (U15) Boys (Lead)
  • Youth B (U15) Girls (Lead)
  • Youth C (U13) Boys (Lead)
  • Youth C (U13) Girls (Lead)
  • Youth C (U13) Boys (Top Rope)
  • Youth C (U13) Girls (Top Rope)
  • Youth D (U11) Boys (Top Rope)
  • Youth D (U11) Girls (Top Rope)
  • Youth E (U9) Boys (Top Rope)
  • Youth E (U9) Girls (Top Rope)

 

NOTE 1: A Youth C (U13) Competitor can only take part in one of the categories for their age group, i.e. they cannot compete in both Top Rope and Lead.

 

NOTE 2: Competitors aged 16 years and older as at 1st January 2017 can compete in the Open Category as well.  They will need to register twice: once for their Youth Category and once for their Open Category.

 

Categories are defined by the age of the child as at 1st January of 2018.  Please refer to the below tables if you are unsure based on the year your child was born (Youth D years of birth will be 2007 and 2008, Youth E years of birth will be 2009 and 2010.):

 

IFSC YOUTH COMPETITION AGE CATEGORIES

EVENT DATE

YEAR OF BIRTH

 

 

 

 

 

 

 

 

Youth

 

Youth A

 

Youth B

 

Youth C

 

2018

1999-2000

 

2001-2002

 

2003-2004

 

2005-2006

 

 

 

3. Prize Giving

 

Prize Giving will take place on Saturday 3rd March 2018 from 05:30pm at CityROCK Climbing Gym.

 

We are incredibly grateful to CityROCK Climbing Gym for hosting this event, thus making this competition possible.

 

 

4. Structure of events

 

Rules:

 

Scoring will be as per IFSC rules unless otherwise stated and will be explained during the briefing session.  An abbreviated guide to the rules will be on display at the venue and in the isolation area.  Anyone with further questions is welcome to discuss with the Jury President of the competition who will be the final arbiter and clarify any rules issues.

 

Top Rope and Lead Qualifier Rounds:

 

Ø  The Saturday Provincial Top Rope and Lead competition will start with the qualifier rounds.  These two climbs will be “flash”. This means that the route will be demonstrated to the climbers by an official before each qualifier route.

Ø  The attempt will be considered started the moment both feet leave the floor and is completed when the climber has either clipped the final draws or fallen.

Ø  The starting order will be randomized for qualifier 1 and climbers will climb in the same order with a stagger of 50% for qualifier 2.

Ø  Climbers have only one attempt per route and have a maximum of six minutes per route after which they will be called down.

Ø  The score on each route is judged by the highest hold that is reached and controlled.

 

Top Rope and Lead Final Rounds:

 

Ø  The best six climbers from the qualifiers round will progress to the final.  In the event of a tie for sixth place all tied competitors will progress.

Ø  The starting order for the final rounds will be in the reverse order of their ranking from the qualifier rounds, i.e. the highest ranked climber will start last.

Ø  The Final rounds will be “on-sight” meaning that the groups will be given five minutes to view the route prior to the climb before being confined to isolation.  The route will not be demonstrated and they will not be allowed to watch anyone climb the routes nor share information about the route.

Ø  The individual competitor will be led to the route at the appropriate time by a belayer. The competitor must have his shoes and harness on and have his chalk. The Competitor must already be tied in and have been checked by his belayer and be accompanied by his belayer to the route. The competitor will have 30 seconds to view the route immediately before his climb.

Ø  Climbers have only one attempt per route and have a maximum of six minutes per route after which they will be called down.

 

5. Refreshments at competition venue

Minor refreshments will be available at the front desk. 

 

 

6. Costs and payment

 

Fee for 2018 Provincial Top Rope, Lead and Speed Competition

  • R400.00 per competitor if competitor is a WCC AND SANCF Competition license holder – a membership number must be presented alongside the competitor’s name when sending your lists through to Western Cape Climbing.  A membership card must be presented at the registration on the day.

 

  • R850.00 per competitor if competitor is NOT an SANCF/WCC Competition license holder – this will entitle them to membership and cover their registration fee for the competition; an SANCF/WCC Competition card will be organised and sent to the competitor shortly after the competition.

 

ü  The above fee includes medals, trophies, venue hire as well as the costs associated with the setting and organization of the competition.

 

ü  All payments are to be made via EFT before Wednesday 28 February 2018 into the Western Cape Climbing Bank Account below.

 

Western Cape Climbing

First National Bank      

Branch Number: 204209    

Branch: Cavendish     

Account Number: 62380592652        

Account Type: Cheque Account

 

Please list your name as a reference on the deposit slip

 

Kindly email the proof of payment to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

To become a WCC member kindly email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

 

 

 

 

 

 

 

 

 


7. Timetable

 

These times are subject to change and a revised timetable will be published after the registration cutoff when competitor numbers are known.

 

SATURDAY 3RD MARCH 2018: CITYROCK CLIMBING GYM

 

 

Action                                                                        Time

•      Registration and Technical Meeting                         08:00am to 08:30am

•      Introduction & briefing                                         08:30am to 08:50am

 

•      Group A Qualifier 1 Round Top Rope                        09:00am to 10:30am

•      Group B & C Qualifier 1 Round Lead                        10:45am to 11:45am

 

•      Group A Qualifier 2 Round Top Rope                        12:00pm to 01:30pm

 

LUNCH

 

•      Group B & C Qualifier 2 Round Lead                        02:00pm to 03:00pm

 

•      Group A Final Round Top Rope                                 03:15pm to 04:15pm

•      Group B & C Final Round Lead                                 04:30pm to 05:15pm

        Prize Giving                                                          05:30pm to 06:00pm

 

 

The above times are approximate and competitors should always arrive early. Speed groups will combine Youth D (U13) Top Rope and Lead Competitors into Group A.

 

  1. GROUP A:
    1. Youth E (U9) Top Rope Girls
    2. Youth E (U9) Top Rope Boys
    3. Youth D (U11) Top Rope Girls
    4. Youth D (U11) Top Rope Boys
    5. Youth C (U13) Top Rope Girls
    6. Youth C (U13) Top Rope Boys
  2. GROUP B:
    1. Youth C (U13) Lead Girls
    2. Youth C (U13) Lead Boys
    3. Youth B (U15) Lead Girls
    4. Youth B (U15) Lead Boys
  3. GROUP C:
    1. Youth A (U17) Girls
    2. Youth A (U17) Boys
    3. Junior and Open Ladies
    4. Junior and Open Men

 

 


8. Contact details

 

Delaney Carpenter – WCC Competitions Organiser

083 355 9933

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Chris Naudé – WCC President

063 538 4516

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

9. Summary – what you must do!

 

Item Due date:

ü  Finalize final Youth team list of who is competing and let us know the names and numbers by 23rd February 2018

ü  Pay the registration fees prior to 28 February 2018

ü  Pitch-up 3rd March 2018 early for the Competition

 

 

10. Attachments

v  Map to CityROCK

 

 

 

 

 

LEGAL DISCLAIMER: All climbing related activities are extremely dangerous and always completely at your own risk. The organizers, WCC, SANCF, the sponsors and venue owners accept no responsibility for any losses, injury or death. All participating climbers, helpers, organizers and spectators take full responsibility for themselves. There is no substitute for experience, training, common sense and a touch of caution. So you are on your own…take care!